Guardlar

V. Tolga HANCI, PCC

1971 İstanbul doğumlu Tolga, 18 yıllık reklamcılık kariyeri boyunca, ulusal ve uluslararası birçok markaya iletişim stratejilerinden yaratıcı süreç yönetimine, dijital pazarlamadan deneyim pazarlamasına kadar birçok alanda hizmet verdi. Hizmet verdiği markalar arasında; Coca-Cola, Peugeot, P&G, Alfa Romeo/FIAT, Akbank, Anadolu Jet, Hürriyet Gazetesi, Burger King sayılabilir.

Kendi ajansını yönettiği 4 yıldan sonra kariyerini dönüştürdü. İş dünyasında 30 yıllık deneyiminin son 12 yılında, yurt içi ve yurt dışında aldığı birçok eğitim sonrasında;

  • Yönetici koçluğu, eğitmenlik ve iletişim danışmanlığına odaklanan Tolga,
  • Yüzlerce yöneticiye 2.500 saatten fazla koçluk verdi.
  • Tolga’nın bizzat teslim ettiği kurumsal eğitimler ise 10.000 saate yaklaşıyor.

Danışmanlık, yönetici koçluğu ve kurumsal eğitmenlikle geçen 10 yıl içerisinde uluslar arası arenada aralarında Tony Robbins ve Andy Harrington’ın da bulunduğu isimlerle çalışma fırsatı da buldu. Belediyelerden fabrikalara, çevrimiçi medyadan üniversitelere geniş bir alanda danışmanlık, eğitim ve koçluk hizmetleri veren Tolga; kendi işini kuran girişimcilerden üst düzey yöneticilere, kurumsal ekiplerden belediye başkanlarına birçok alanda yönetici koçluğu yapıyor.

ICF-PCC ve MYK Koç (Seviye 6) belgesine sahip V. Tolga HANCI kurmuş olduğu Management Guards’da, yöneticileri yönetsel yetkinliklerle donatan gelişim programları hazırlıyor. Aynı zamanda işletmelerin hedeflerine daha hızlı ulaşmaları konusunda katkı sağlıyor. Management Guards’ın; değerlendirme merkezi, gelişim programı ve koçluklarla hizmet sunduğu şirketler arasında; Anadolu Hayat Emeklilik, Comdata, Teleperformance, Anadolu Grubu, Şişe Cam, QNB Sigorta, Yıldız Holding ve Türk Telekom da bulunuyor.

Birsen DURHAN SELEK

Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunu olan Birsen Durhan Selek,  Operasyon Yönetimi & Pazarlama  konusunda yüksek lisans eğitimi aldı.

Kariyeri süresince otomotiv ve enerji sektörlerinde üretim, proje yönetimi, finans, insan yönetimi ve bilişim sistemleri alanlarında çeşitli projelerde görev aldı. Tedarik zinciri direktörlüğü ve proje yöneticiliği görevlerinde bulundu. (Alstom, Areva, General Electric)

Profesyonel iş yaşamında çalışanların eğitimi ve geliştirilmesi ile ilgili çalışmalarda 2008 yılından itibaren aktif olarak yer alıyor.  Kariyer planlama ve performans yönetim sistemlerinin kurulması görevlerinin yanı sıra yetkinlik modelleri oluşturma konusunda da deneyim sahibi. Bu modeller doğrultusunda;  yönetici ve yönetici adaylarına performans ve gelişim koçluğu yapan Birsen, hard ve soft skills gelişimi ile ilgili beyaz ve mavi yaka çalışanlara çeşitli eğitimler de veriyor. Ayrıca iş süreçlerinin yeniden yapılandırılmasına dair düzenlediği çeşitli workshopların yanı sıra  Alstom Üniversitesi, BCG ve Accenture firmaları ile birlikte yurt içi ve yurt dışında projeler yürüttü.

Birsen, çok uluslu şirketlerde  edindiği yöneticilik ve eğitim tecrübesini, girişimci ruhu ile bütünleştirerek hizmetlerine yansıtıyor. Oyunlaştırılmış gelişim programları ile kurumsal eğitimlerin verimliliğini artırarak örgüt performansını en yüksek seviyeye taşıyor. Karar alma süreçlerini iyileştirmek üzere, liderlik, işletme yönetim prensipleri, tedarik zinciri stratejileri ve finansal analizleri kurumsal strateji oyunları ile aktarıyor.

İşe alım, terfi ve gelişim planlaması süreçlerinde Uzman Değerlendirici olarak yer alan Birsen Durhan Selek, yetenek yönetimi kararlarının iyileştirilmesine katkı sağlıyor.

Engin BARAN

Türkiye’nin ICF ve AC akreditasyona sahip sayılı gelişim ve performans koçlarındandır ve ICF (International Coaching Federation) akredite profesyonel koçluk eğitimleriyle ülkemize yeni profesyonel koçlar yetiştirmeye devam etmektedir.

İstanbul’da doğan Engin Baran, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünü bitirdikten sonra İngiltere’de 2 yıl boyunca İş İngilizcesi ve ayrıca London Training House’da “Toplam Kalite Yönetimi” (TQM) eğitimleri almıştır.

1997 yılında Türkiye Metal Sanayi Sektöründe Kalite Mühendisi olarak başladığı iş hayatına, çeşitli yönetim kademelerinde görev yaptıktan sonraki son 4.5 yılında yoluna Genel Müdür olarak devam etmiştir. Metal sanayi sektöründeki büyük ölçekli bu firmada 2011 yılına kadar sürdürdüğü Genel Müdürlük görevi sonrasında, Yönetim Kurulu üyeliği halen devam etmektedir.

Bunun yanında TOÇEV ve PKU Aile Derneği organizasyonlarında da, sosyal sorumluluk kapsamında yönetim kurulu üyelikleri mevcuttur.

10 yılı aşkın süredir tam zamanlı olarak eğitim, koçluk ve danışmanlık faaliyetlerini sürdüren Engin Baran’ın koçluk saatleri 2.200’ü, bizzat verdiği eğitim saatleri ise 10.000’i aşmış bulunmaktadır. Halen 2 orta ölçekli sanayi firmasının yönetim danışmanlığını da sürdürmektedir.

Koç ve Eğitmen olarak hizmet verdiği kurumlar arasında; FORD, FibaBanka, Anadolu Hayat Emeklilik, Turkcell Global Bilgi, TEMSA, Katılım Emeklilik, Total ve Petrol Ofisi gibi firmalar bulunmaktadır.

Tılsım DEMİRDÖKEN

Arda UYSAL, CPCC, PCC

1991 yılında İstanbul’da doğan E. Arda Uysal, Yeditepe Üniversitesi Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü’nden mezun olduktan sonra kariyerine Telekom operatörlerinde proje uzmanı olarak başladı. Kablosuz haberleşme alanında iş geliştirme ve Ar-Ge süreçlerine dahil olarak sırasıyla proje yöneticiliği ve proje yöneticiliği yaptı. Omnitek Telekom bünyesinde Türkiye’de ve dünyada faaliyet gösteren Vodafone, Turkcell AT&T gibi birçok B2B projesinde sistem entegrasyonlarında görev aldı.

2017 yılında telekom sektöründe kablosuz haberleşme teknolojileri konusunda danışman olarak çalışmaya başlamış, 2018 yılında tanıştığı pozitif psikoloji ve profesyonel koçluk ekosisteminde yer almak için CTI Co-Active Koçluk Eğitimi ile adım atmıştır.

Pandemi döneminde “x4Co – Gönüllü Co-Active Koçlar” sosyal sorumluluk platformunun kurulmasına öncülük etmiş, pozitif psikoloji alanında aldığı özel ve akademik eğitimlerle profesyonel yatırımına devam etmiştir. Sırasıyla Quality Mind Mentorship, Optimum Balance Model, Constellation constellation ve Psikoloji Yüksek Lisans derecelerini tamamlamış, bireysel ve grup çalışmalarını kurgulamakta ve yönetmektedir.

Yüksek performanslı takım dinamiğinde sporculara, yöneticilere ve öğrencilere yönelik “Gelişim Odaklı Düşünme Sistemi” eğitimleri ile halen Qima, Bufab, Ford Otosan, Yeditepe Üniversitesi, Anadolu Güneşi Derneği ve benzeri birçok kurumda verdiği eğitimlerle bilginin yayılmasına destek olmaktadır.

2000 saatten fazla bireysel tecrübesi ile insanların düşünce sistemini iyileştirmeye ve geliştirmeye devam etmektedir.

error: Korumalı İçerik