Guardlar

V. Tolga HANCI

1971 İstanbul doğumlu Tolga, 18 yıllık reklamcılık kariyeri boyunca, ulusal ve uluslararası birçok markaya iletişim stratejilerinden yaratıcı süreç yönetimine, dijital pazarlamadan deneyim pazarlamasına kadar birçok alanda hizmet verdi. Hizmet verdiği markalar arasında; Coca-Cola, Peugeot, P&G, Alfa Romeo/FIAT, Akbank, Anadolu Jet, Hürriyet Gazetesi, Burger King sayılabilir.

Kendi ajansını yönettiği 4 yıldan sonra kariyerini dönüştürdü. İş dünyasında 30 yıllık deneyiminin son 12 yılında, yurt içi ve yurt dışında aldığı birçok eğitim sonrasında;

  • Yönetici koçluğu, eğitmenlik ve iletişim danışmanlığına odaklanan Tolga,
  • Yüzlerce yöneticiye 2.500 saatten fazla koçluk verdi.
  • Tolga’nın bizzat teslim ettiği kurumsal eğitimler ise 10.000 saate yaklaşıyor.

Danışmanlık, yönetici koçluğu ve kurumsal eğitmenlikle geçen 10 yıl içerisinde uluslar arası arenada aralarında Tony Robbins ve Andy Harrington’ın da bulunduğu isimlerle çalışma fırsatı da buldu. Belediyelerden fabrikalara, çevrimiçi medyadan üniversitelere geniş bir alanda danışmanlık, eğitim ve koçluk hizmetleri veren Tolga; kendi işini kuran girişimcilerden üst düzey yöneticilere, kurumsal ekiplerden belediye başkanlarına birçok alanda yönetici koçluğu yapıyor.

V. Tolga HANCI kurmuş olduğu Management Guards’da, yöneticileri yönetsel yetkinliklerle donatan gelişim programları hazırlarken işletmelerin de hedeflerine daha hızlı ulaşmaları konusunda katkı sağlıyor. Management Guards’ın; değerlendirme merkezi, gelişim programı ve koçluklarla hizmet sunduğu şirketler arasında; Anadolu Hayat Emeklilik, Comdata, Teleperformance, Anadolu Grubu, Şişe Cam, QNB Sigorta, Ülker ve Türk Telekom da bulunuyor

Birsen DURHAN SELEK

Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunu olan Birsen Durhan Selek,  Operasyon Yönetimi & Pazarlama  konusunda yüksek lisans eğitimi aldı.

Kariyeri süresince otomotiv ve enerji sektörlerinde üretim, proje yönetimi, finans, insan yönetimi ve bilişim sistemleri alanlarında çeşitli projelerde görev aldı. Tedarik zinciri direktörlüğü ve proje yöneticiliği görevlerinde bulundu. (Alstom, Areva, General Electric)

Profesyonel iş yaşamında çalışanların eğitimi ve geliştirilmesi ile ilgili çalışmalarda 2008 yılından itibaren aktif olarak yer alıyor.  Kariyer planlama ve performans yönetim sistemlerinin kurulması görevlerinin yanı sıra yetkinlik modelleri oluşturma konusunda da deneyim sahibi. Bu modeller doğrultusunda;  yönetici ve yönetici adaylarına performans ve gelişim koçluğu yapan Birsen, hard ve soft skills gelişimi ile ilgili beyaz ve mavi yaka çalışanlara çeşitli eğitimler de veriyor. Ayrıca iş süreçlerinin yeniden yapılandırılmasına dair düzenlediği çeşitli workshopların yanı sıra  Alstom Üniversitesi, BCG ve Accenture firmaları ile birlikte yurt içi ve yurt dışında projeler yürüttü.

Birsen, çok uluslu şirketlerde  edindiği yöneticilik ve eğitim tecrübesini, girişimci ruhu ile bütünleştirerek hizmetlerine yansıtıyor. Oyunlaştırılmış gelişim programları ile kurumsal eğitimlerin verimliliğini artırarak örgüt performansını en yüksek seviyeye taşıyor. Karar alma süreçlerini iyileştirmek üzere, liderlik, işletme yönetim prensipleri, tedarik zinciri stratejileri ve finansal analizleri kurumsal strateji oyunları ile aktarıyor.

İşe alım, terfi ve gelişim planlaması süreçlerinde Uzman Değerlendirici olarak yer alan Birsen Durhan Selek, yetenek yönetimi kararlarının iyileştirilmesine katkı sağlıyor.

Seçil ÖZEKİN ERDOĞAN

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’ndeki lisans eğitimini ve ABD Rochester Üniversitesi Simon School of Business’deki yüksek lisans eğitimini yüksek onur derecesi ile tamamlayan Seçil, Şişecam’da ve ardından 15 yıl boyunca Sabancı Grubu’na bağlı şirketlerde (Sabancı Holding, GıdaSA, TeknoSA) çalıştı.

Kariyeri boyunca, FMCG ve perakende sektörlerinde; stratejik planlama süreçleri, şirket birleşmeleri, JV’ler, yabancı ortaklıklar, kredi finansmanı, iş geliştirme, finansal planlama ve analiz, pazar ve rekabet analizi vb. konularda çok çeşitli pozisyonlarda sorumluluklar üstlendi, ekip ve projeler yönetti.

Ardından tecrübelerini Turkcell’de telekom sektörü ile zenginleştirdi. Kariyeri boyunca şirket içi danışmanlık, ekip yönetimi ve liderlik, takım koçluğu ve değişim yönetimi konularında çok çeşitli deneyimlere sahip oldu.

Katkıda bulunma arzusuyla Seçil, bu deneyimlerinden eğitim ve danışmanlıklarla farklı şirketlerin de faydalanmasının yolunu açt. Değişen ve dijitalleşen koşullara göre yeniden yapılanma ve geleceğe hazırlık için gerekli değişim yönetimi konusunda işletme sahiplerine ve yöneticilere koçluk yapıyor.

Tüm Girişimci ve Mentorlar Derneği’nde yönetim kurulu üyeliği ve mentorluk yapan Seçil ÖZEKİN ERDOĞAN, Ayrıca Professional Women Network – Türkiye Derneği’nde ve kadın liderlerin kurduğu Lead Network Derneği yönetiminde aktif çalışıyor, mentorluk yapıyor.

Azer ERDEM

Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü mezunu Azer Erdem, İş hayatına 2000 yılında HSBC Bank A.Ş.’de Müşteri Hizmetleri Yetkilisi olarak başladı. Aynı bankada 2002 yılında Eğitim ve Araştırma Bölümünde Eğitmenlik ve Yönetmen Yardımcılığı, 2005 yılında Bireysel Bankacılık Satış Yönetimi Bölümünde yönetmen yardımcılığı yaptı.

2008 yılında Koç Holding’e bağlı OTOKOÇ A.Ş.’de Otokoç, Birmot, Avis, Budget İnsan kaynakları bölümünde Eğitim ve İç iletişim Danışmanlığı yaptı. 2011 yılında CMC TURKEY’de eğitim – gelişim yöneticisi ile iş sağlığı ve güvenliği yöneticisi olarak görev aldı. Alanında farklı iş kollarını seçip kendisini sürekli geliştirerek Ağustos 2013-2015 yılları arasında CLK Holding bünyesinde Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.’de Eğitim ve Gelişim Müdürü olarak görev yaptı.

2015 yılından beri Egitmen, Koç, Yönetim ve İnsan Kaynakları Danışmanı olarak hizmet verdiği konular arasında; liderlik üzerine modüler programlar, koçluk eğitimleri, takım yönetimi, satış teknikleri, iletişim becerileri, diksiyon ve fonetik eğitimi, toplantı yönetimi, zaman yönetimi, stres yönetimi, yetkinlik bazlı mülakat becerileri, performans ve yetkinlik değerlendirme, değişim yönetimi, stratejik düşünme, innovasyon liderliği vb bulunuyor.

Yönetim Kurulu üyesi olduğu AC TURKEY Koçluk Derneği’nin kurucularından olan Azer, İngiltere’de yer alan dünyanın en önemli eğitim kurumlarından PEARSON tarafından akredite edilmiş BTEC eğitmenidir.

ICF onaylı ACC unvanının yanı sıra dünyada sadece 25 kişide bulunan AC Supervisor unvanına da sahip olan ve koçlukları 2000 saate yaklaşan Azer tüm bu tecrübesini ortağı olduğu Management Guards’ın seçkin müşterilerinin faydasına sunuyor.

Engin BARAN

Türkiye’nin ICF ve AC akreditasyona sahip sayılı gelişim ve performans koçlarındandır ve ICF (International Coaching Federation) akredite profesyonel koçluk eğitimleriyle ülkemize yeni profesyonel koçlar yetiştirmeye devam etmektedir.

İstanbul’da doğan Engin Baran, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünü bitirdikten sonra İngiltere’de 2 yıl boyunca İş İngilizcesi ve ayrıca London Training House’da “Toplam Kalite Yönetimi” (TQM) eğitimleri almıştır.

1997 yılında Türkiye Metal Sanayi Sektöründe Kalite Mühendisi olarak başladığı iş hayatına, çeşitli yönetim kademelerinde görev yaptıktan sonraki son 4.5 yılında yoluna Genel Müdür olarak devam etmiştir. Metal sanayi sektöründeki büyük ölçekli bu firmada 2011 yılına kadar sürdürdüğü Genel Müdürlük görevi sonrasında, Yönetim Kurulu üyeliği halen devam etmektedir.

Bunun yanında TOÇEV ve PKU Aile Derneği organizasyonlarında da, sosyal sorumluluk kapsamında yönetim kurulu üyelikleri mevcuttur.

10 yılı aşkın süredir tam zamanlı olarak eğitim, koçluk ve danışmanlık faaliyetlerini sürdüren Engin Baran’ın koçluk saatleri 2.200’ü, bizzat verdiği eğitim saatleri ise 10.000’i aşmış bulunmaktadır. Halen 2 orta ölçekli sanayi firmasının yönetim danışmanlığını da sürdürmektedir.

Koç ve Eğitmen olarak hizmet verdiği kurumlar arasında; FORD, FibaBanka, Anadolu Hayat Emeklilik, Turkcell Global Bilgi, TEMSA, Katılım Emeklilik, Total ve Petrol Ofisi gibi firmalar bulunmaktadır.

error: Korumalı İçerik