Salgın biterken…

Zorlu bir süreçti. Astrologlar bile bu sefer olacakları kestiremedi. Milyarlarca fikir üretildi birbirine benzer, sonraki günler, yıllar hakkında. Herkes biraz daha farklı bir fikir bulup da “ben demiştim” diyebilmek için, belki de bir farklılık, bir farkındalık yaratmak için yarıştı birbiriyle. Doğal insan tepkisi değil mi zaten? Aslına bakarsan bu satırlar da aynı mantıkta yazılmıyor mu?.

Fakat galiba insanlık olarak yine biz kazanıyoruz, Hollywood film senaryolarındaki gibi. Bu sefer film kahramanımız bir kişi değil ama. Çok müstesna ve büyük bir topluluk.

Kimler mi?

Doktorlarımız, hemşirelerimiz ve tabii tüm sağlık personelimiz. Mesleki ve insanlığa olan, yeminlerine olan tutkuları adına birer birer azalıp aramızdan ayrılsalar da, başardılar, başarıyorlar. Biz ne yazık ki, tencere tava çalıp balkon alkışlamaları kadar destek verebildik onlara. Çok daha fazlasına ihtiyaçları vardı devletin ve milletin sağlayabileceği ama sadece alkışlarla yetinmek durumunda bıraktık onları el birliğiyle.

Yine de onlar bizim gibi yapmadılar ve kurtarıyorlar insanlığı. Dün duyulan haberde bir aşı firmasının daha aşısı uluslararası mecralarda onaylanıp kabul edilmiş tüm dünyada. Üstelik bulaş önleyiciliği yüzde yetmişlerde olsa da yoğun bakım ve ölüm önleyiciliği yüzde yüze çok yakın. Görünen o ki; sona yaklaşıyoruz bu macerada da.

Gurur kaynağımız 2 bilim insanımızdan aldık ilk güzel haberi, aslında onlarla gururlanmayı çok hak etmesek de.. Başka bir ülke ve o ülkenin bir şirketi adına buldular aşıyı. Olsun, hangi ülke olduğu o kadar önemli değil elbette böyle bir durumda, özellikle mevzu bahis insanlığın sağlığıysa.
Bu iki bilim insanı doktorumuz açılışı yaptı, başka başka doktorlar başarıyı devam ettirdi ve önemli sayıda aşı bulundu, uygulanmaya ve insanlık korunmaya başlandı. Çok da iyi gidiyorlar hepsi.

2021’in yaz ayları civarı bu illete önemli ölçüde üstünlük kuracağız gibi görünüyor. Takip eden sonbahar ve kış ayları da geçtiğimiz yılın aynı mevsimlerinde yaşadığımız gibi korkutucu geçmeyecek aşılar sayesinde büyük bir ihtimalle. Hem aşıların antikor üretebilme becerisi beklenenden yüksek görünüyor hem de etkisi beklenenden uzun süreceğe benziyor. Bu arada belki etkili ilaçlar da sunmaya başlayacaklar sağlığımız için pek yakında.

Sözün özü; galiba sona yaklaşıyoruz. Bir mutasyon durumu da var tabii konuşulması gereken belki ama bu sefer hazırlıklıyız düşmanın geriden gelen kuvvetlerine de. İlki kadar zayiat verdiremez bize.

Haber güzel. Peki bu yazının yazılma sebebi olan iş hayatı nasıl etkilendi ya da etkilenecek bu güzel gelişmeden?

Onu da bu yazıyı çok uzatıp kabak tadı vermeden yarın paylaşayım diyorum.

Sağlık gölgeniz olsun…

 

YAZI: Engin BARAN, MG Kurucu Ortak
Şununla Paylaş
Bir cevap yazın