23.02.2021 Dünya Gazetesi Röportajı

Management Guards, yöneticilerin yetkinliklerini güçlendiriyor.

V. Tolga Hancı ve Engin Baran’ın kurduğu Management Guards, tamamı akredite koç olan 10 “Guard”dan oluşan bir ekip. Kendilerine “Guard” demelerinin bir sebebi var. Hancı, “Hepsi eğitimli koç, hepsi danışmanlık konusunda deneyimli ve yine hepsinin iş hayatında ve yöneticilikte 20 yılı aşkın tecrübeye sahip. Bütün bu unsurlar yönetici yetkinliklerini güçlendirmemizi sağlıyor.” şeklinde konuştu. 

“Kulağa garip geliyor ama 2020’de kurulmuş olsak da hepimizin ayrı ayrı sahip olduğu 20-25 yıllık deneyim, hizmetimize 200 yıllık bir tecrübe katıyor” diyen Management Guards Kurucu Ortağı Engin Baran, “Türkiye’nin en bilinen kurumsal firmalarında yönetici ve koçluk eğitimleri vermiş 10 değerli danışmandan bahsediyoruz. Biz bu tecrübemizi yetkinlik kazandırmak ve güçlendirmek için değerlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir yöneticinin sahip olması ve güçlendirmesi gereken birçok yetkinlik olduğunun altını çizen Baran, kurumsal eğitim ve özellikle koçlukların çok değerli olduğunu ve bununla birlikte uzun yıllardır eğitim verip koçluk yapan insanlar olarak bu ikisinin -yetkinlik gelişimi konusunda- yeterli olmadığına bizzat şahit olduklarını dile getiriyor.

Firma ortaklarından V. Tolga Hancı; “Mentorluk, koçluk ve danışmanlığı harmanlayarak sahada, yöneticinin yanında, bire bir ve anlık olarak hizmet veren Management Guards fikri de bu tespitlerinden sonra ortaya çıktı. Araştırıp görebildiğimiz kadarıyla dünyada bir benzeri yok” dedi.

* Management Guards, kendi başına çevik ve inovatif, aynı zamanda esnek bir hizmet.*

Covid19 salgınının kurumsal hayatta radikal değişimlere neden olduğuna da değinen Hancı, “Bu ani ve keskin değişikliğe uyum sağlamak üzere hizmetlerimizi nasıl esneteceğimiz sorusuna bir cevap olarak Management Guards olgunlaştı. Kendi başına ‘Çevik ve İnovatif’ bir hizmet bu. Fikrin stratejik yol haritası ve hizmet içeriğinin detaylandırılmasını da katınca 2020’nin son çeyreğinde hizmetlerimizi duyurmaya başladık. Birçok önemli firmayla şimdiden gelişim programları tasarlamaya başladık. Çok uluslu şirketlerin İK’ları da Management Guards programlarıyla yakından ilgileniyor” ifadelerini kullandı.

Kapsamlı değerlemeler yaparak terzi işi program uyguluyor.

Yöneticilerin yetkinlik kazanması için davranış örüntülerindeki değişikliklerinin önemine dikkat çeken Hancı, “Her yöneticinin davranış örüntüleri, değerleri, karakteri, alışkanlıkları, güçlü yönleri ve eksikleri birbirinden farklı. İK yöneticileri, üst yöneticiler, katılımcılar ve onların ekiplerinin tamamının dinlenip bütünsel bir raporlamaya döküldüğü çok kapsamlı bir değerlendirme yapıyoruz. Ve bu değerlendirme raporu doğrultusunda İK ile birlikte oluşturduğumuz tamamı ‘terzi işi’ programı uyguluyoruz” şeklinde konuştu.

*Daha fazlası mümkünse daha azıyla neden yetinesiniz ki?*

Firma ortaklarından Engin Baran koçluk sisteminin firmaların gelişimi açısında kaldıraç rolü üstlendiğine işaret ederek şunları söyledi: “Hem kurumlara hem de kişilere katkılarının başında hedeflere ulaşma hızını artırması geliyor. Öte yandan birçok kurum da koçluğun önemini kavradıklarından olsa gerek-yöneticilerini ‘iç koç’ olarak yetiştirmeyi önemsiyor. Dolayısıyla koçluğun faydaları herkesçe biliniyor. Binlerce saatlik koçluk vermiş bir ekip olarak biz de bu faydaları deneyimle biliyoruz. Sadece artık farklı sorular sorma zamanı…
Mesela ’Koçluk sisteminden daha fazla fayda sağlayacak neler yapabiliriz?’

Şununla Paylaş
Bir cevap yazın