Seyirci Gol Bekliyor !

Yazının dün yayınlanan ilk kısmını “Ne yapacağız o zaman?” sorusuyla bitirmiştik…

Dünkü yazıyı okumayanlar için linki buraya bırakıyorum.

Sürekli olması bir tarafa giderek de hızlanıp duran değişimi yakalamanın yegâne yolunun gelişmekten geçtiğini yazmıştım dün. Tüm bu bilinmezliğin ortasında, bir sürü krizle uğraşırken, hedefler çoğalıp dururken bir yandan gelişimimizi sürdürmek için…

Ne yapacağız hakikaten?

Çözüm bir tane değil elbette ama aklın yolu bir.

Oturarak başarıya ulaşan tek canlı?

Tavuk!

Bu düsturdan hareketle, önce bir ayağa kalkacağız ve üretmeye başlayacağız.

Bakın, tehlike altındaki ekonomilere…

“Üretmeden başaramazsın” derler: Üretim, enflasyonun da faizin de yüksek döviz kurunun da düşmanıdır. Bu yüzden her gün ekonomi uzmanları bas bas bağırıyor: Ü-RET-ME-Lİ-YİZ !

Biz de üretmeliyiz dostlar ve ürünümüz de “değer” olmalı.

Değer üretmeliyiz, fikir üretmeliyiz.
Ürettiğimiz fikrin altını doldurmalıyız.
Değer üretenleri izlemeliyiz, neyi farklı yaptıklarını, nasıl yaptıklarını fark etmeliyiz.
Başlangıç olarak yerimizden kalkıp, bir silkinip nasıl bir değer üretirsek istediğimiz sonuca ulaşırız, onu değerlendirmeliyiz.

Tabi, bir de karar vermek gerek aslında ne istediğimize? Cevap da “mevcut durumu korumak” olmamalı hiçbir zaman. İstediğimize ulaşma yolunda neye gereksinim duyduğumuzu fark edebilmek için mevcut durumu bilmek önemli, orası ayrı.

O zaman öncelikle bir mevcut durum analizi gerekli.
Varacağın yere ulaşabilmek adına, ne kadar ilerlemen gerektiğini bulabilmek için şimdi nerede olduğunu bilmen gerek önce. Bir farkındalık da sağlayacak bu bilgi: Belki de düşündüğün kadar etkili olmadığını ya da çok daha fazlası olduğunu fark ettirecek sana. Bazen doğru yolda ilerlediğini fark edeceksin bazen de “ne yapıyorum ben” diyeceksin… Her ikisi de senin hanene artı yazar.

Montaigne’nin “Gideceği limanı bilemeyen gemiye hiçbir rüzgardan fayda gelmez” sözü insanın kendisine bir vizyon belirlemesini, en azından hedefleri olması gerektiğini hatırlatır. Eğer bir hedefin varsa, artık gelişine yaşamazsın, zaman da kaybetmezsin dolayısıyla. Gidiş yolun netleşir.

Eee artık hem mevcut durum analiziyle şu an nerede olduğunu biliyorsun hem de hedeflediğin noktanın ne kadar uzakta olduğunu. Artık görüntü daha net. Yapılacakları bulmak da daha kolay.

Artık dünyadaki gelişmeleri izleyen, nerede durduğunu bilen, nereye varmak istediğinin farkında bir insan var. Malzeme hazır bir bakıma. Pastayı yapmamak için hiçbir nedenin yok.

Nasıl’ı hakkında bir yardıma ihtiyacın olursa Management Guards’ın yetkin ve koçluk becerisi yüksek guardları yardıma hazırlar. Kurumsal veya kişisel.

Artık top sende… Seyirci gol bekliyor.

 

Yazı: Engin BARAN, MG Kurucu Ortak
Şununla Paylaş
Bir cevap yazın